Mapa Topologiczna kontra mapa terenu

arturk
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 03, 2024 5:08 pm

Mapa Topologiczna kontra mapa terenu

Post autor: arturk »

Witam,

Mam pytanie o mapy terenu i topologiczne do Lk8000.

Załadowałem do Lk8000 te obie mapy i widzę ze mapa topologiczna
zasłania mapę terenu swoim obszarem zielonym. Da się jakoś
wyłączyć/usunąć ten teren zielony z mapy topologicznej żeby nie zasłaniała
mapy terenu?

Nie widzę w lk8000 opcji do wyłączenia samego terenu zielonego
albo do przenikania wzajemnego tych dwóch map.

Pozdrawiam
Artur
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 538
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Mapa Topologiczna kontra mapa terenu

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Ten teren zielony - to oczywiście lasy. To strefa, która nie występuje w starych mapach - LK. Dodałem ją jakiś czas temu, bo z reguły świetnie sprawdza się w lotach trasowych, gdzie możemy planować omijanie dużych kompleksów leśnych.

Teraz odrobinę teorii. Mapy LK to w rzeczywistości archiwum ZIP, które zawiera zestaw warstw SHP. Każda warstwa odpowiada za inny element. Tak więc są: drogi (w trzech rozmiarach), linie kolejowe, miasta (w czterech rozmiarach), rzeki, zbiorniki wodne, granice morskie, tereny zabudowane itd. Każdy z nich - to odrębna warstwa. Nowa - dodana przeze mnie warstwa z terenami leśnymi nazywa się: forest_area.

Jeżeli chcesz tę warstwę w ogóle z mapy usunąć należy (wszystko na komputerze PC):
  • Nazwę pliku POLSKA.LKM zmienić na POLSKA.ZIP.
  • Dowolnym programem (TotalCommander, 7ZIP itd.) należy otworzyć (wejść do archiwum POLSKA.ZIP).
  • Z listy plików, które się pojawią - usunąć wszystkie pliki o nazwie forest_area (czyli forest_area.shp, forest_area.prj, forest_area.shx, forest_area.dbf).
  • Należy wyjść, zamknąć archiwum i zmienić nazwę na rozszerzenie LKM (można np. podać inną nazwę).
  • Otrzymany plik (np. POLSKA_NO_FOREST.LKM) kopiujemy do podkatalogu _MAP LK8000 i w konfiguracji zmieniamy plik mapy.
Jeżeli będziesz miał z tym jakiś problem - mogę jednorazowo taki plik przygotować. Zwracam jednak uwagę, że pliki mapy regularnie aktualizuję. Ten do pobrania przez samą aplikację jest de facto co 3-4 miesiące zmieniany. Teraz np. szukuję ogromną aktualizację mapy, która poza nowymi drogami itd. będzie zawierała zupełnie nowe warstwy. Ale to za 3-4 tygodnie.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
arturk
Posty: 6
Rejestracja: ndz mar 03, 2024 5:08 pm

Re: Mapa Topologiczna kontra mapa terenu

Post autor: arturk »

Przetestowałem działa jak napisałeś.

To jest tylko moje odczucie ale wygląda to dużo lepiej - nie wiem czy jest możliwość też generowania takiej mapy bez lasu w LK8000 jako opcji nr 2?
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 538
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Mapa Topologiczna kontra mapa terenu

Post autor: Ryszard Lewandowski »

arturk pisze: pn mar 04, 2024 10:44 am Przetestowałem działa jak napisałeś.

To jest tylko moje odczucie ale wygląda to dużo lepiej - nie wiem czy jest możliwość też generowania takiej mapy bez lasu w LK8000 jako opcji nr 2?
No właśnie - to trochę kwestia kto jak lata. W lotach XC - te lasy są bardzo przydatne. W lotach termicznych w górach... już lepiej widzieć nachylenia itd. Niestety LK nie pozwala na zmianę tych ustawień z poziomu programu. Zastanowię się i chyba będę generował dwie mapy. Co do reszty - informacje w Twoim drugim poście.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ