Skrzydło składać po sezonie czy nie ?

Zdzisław
Posty: 53
Rejestracja: wt lip 25, 2017 9:14 am

Skrzydło składać po sezonie czy nie ?

Post autor: Zdzisław » sob sty 09, 2021 8:10 am

Cześć wszystkim, mam pytanie, składacie skrzydło, jeżeli nie latacie np. 3-4 miesiące w okresie zimowym, czy nie? Różne są zdania na ten temat, np. takie, że powinno się składać lub popuścić naciągi, inne zdania są takie, że nie ma potrzeby, co zauważyłem, to to, że w aeroklubach, w prywatnych w większych hangarach, chociaż również nie latają, skrzydła są nie składane, są bez przerwy przygotowane do lotu.

Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 393
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Skrzydło składać po sezonie czy nie ?

Post autor: Ryszard Lewandowski » sob sty 09, 2021 9:30 am

Zdzisław, ja sam nigdy nie składałem skrzydła ale może to wynika z faktu, że latam cały rok - również w zimie. W Chrcynnie chyba nikt na zimę nie składa skrzydła. Dodam tylko, że przy składaniu - a właściwie składowaniu skrzydła - trzeba zadbać o odpowiednią wilgotnść. Ewentualny grzyb, zawilgocenie jest ogromnym problemem. Widziałem skrzydło złożone, które leżało przez 3-4 miesiące w sporej wilgotności i po rozłożeniu nadawało się do utylizacji.

Kiedyś sporo rozmawiałem na ten temat z Grzegorzem Rycajem (dla przypomnienia - konstruktorem Stratusów) i stwierdził, że raczej na taki okres nie opłaca się składać skrzydła, a dodatkowo jest ryzyko zawilgocenia, o którym wspomniałem. Wszystko zależy też od skrzydła. Francuskie/brytyjskie skrzydła z gorsetem mają zalecane luzowanie nawet przy krótkotrwałym postoju.

Podsumowując - proponuję wyeliminować tę kwestię przez latania przez cały rok :D
Ryszard Lewandowski
SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17

Zdzisław
Posty: 53
Rejestracja: wt lip 25, 2017 9:14 am

Re: Skrzydło składać po sezonie czy nie ?

Post autor: Zdzisław » sob sty 09, 2021 10:18 am

Ja skrzydło mam nakryte agrowłókniną, zimową, z jednej strony oddycha, z drugiej nie przepuszcza wody, wentylację w ,,hangarze,, mam bdb. cały rok nie dam rady latać, mokry teren, grząski, dziś np, pada śnieg, Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ