Instalacja antenowa - anteny

Forum o kwestiach technicznych związanych z lataniem.
Janusz
Posty: 69
Rejestracja: ndz sie 06, 2017 8:55 pm

Instalacja antenowa - anteny

Post autor: Janusz »

Jak to jest z antenami? Ostatnio zabawiałem się radiem (w nasłuch i wprowadzanie częstotliwości do banków pamięci) i zaskoczyła mnie taka sytuacja: Gdy na radiu była antena typu "fabryczny bacik od kompletu" to słyszałem i nadającego i zakłócenia , w takiej proporcji , że treść była słyszalna ~~ 60% a szumy ~~~40% (czyli dało się zrozumieć , ale SQL na poziomie "2" blokował radio) . Po przełączeniu na antenę zewnętrzną o długości (mechanicznej) około trzy razy większej okazało się , że wprawdzie sygnał jest dużo silniejszy (SQL "7" blokowało odbiór) , ale proporcje sygnał informacji do szumów się odwrócił i w praktyce przekaz stał się prawie niezrozumiały. Czy to jest normalne zachowanie pary radio + antena , czy też świadczy o tym , że dorobiona antena jest wadliwa (w sensie źle dobrana lub źle dostrojona)?

Za odpowiedzi z góry dziękuję.

Janusz

PS Dodam , że antenę dorobili mi panowie z firmy sprzedającej sprzęt komunikacyjny , więc raczej powinna być dobra.
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Instalacja antenowa - anteny

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Janusz, bardzo trudno tu jednoznacznie coś odpowiedzieć. Jeżeli masz jakieś źródło o zbliżonej częstotliwości lub częstotliwości harmonicznej (całkowita wielokrotność) zakłóceń to lepsza antena, może lepiej je - niestety - zbierać. Czy antena jest dobrze zestrojona (dopasowana) nie da się sprawdzić bez np. miernika SWR (de facto działa przy nadawaniu ale jak dobrze działa dla nadawania - w pewnym uproszczeniu - tym bardziej dobrze dla odbioru).

Bardzo ważny jest sposób montażu. Z reguły montaż antenty na dobrej (dużej i dobrze połączonej z masą anteny) przeciwwadze daje niezłe efekty. Inaczej mówiąc - im większa blacha, aluminium... do którego antena jest przykręcona - przy jednoczesnym jak najmniejszym osłonieciem metalu, muru, zbrojeń... promiennika - to antena będzie lepiej się sprawowała.

Warto jeszcze uwględnić radio - jego typ. Niektóre mają większą podatność na zakłócenia (np. Yaesu niestety jest mocno wrażliwe na zakłócenia harmoniczne, a jednocześnie jest bardzo czułe).
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ