SAFESKY-przydatna aplikacja

motpilot
Posty: 13
Rejestracja: pn lut 19, 2018 8:18 pm

SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: motpilot »

Witam
Nie dawno na stronach typu gogleplay czy appstore pojawiła się fajna darmowa aplikacja o nazwie SAFESKY
Czy ktoś z kolegów używał tej aplikacji ?
Potestowałem ją troche na ziemi i w powietrzu i twierdze że jest to przydatna pomoc w locie.
Jej zadaniem jest ostrzeganie przed możliwą kolizją w locie z innym SP
Do jej działania wystarczy smartfon z GPS i zasięg internetu
Aplikacja widzi praktycznie cały ruch lotniczy , tzn SP które mają jakikolwiek nadajnik pozycji typu Transponder ADSB , FLARM , OGN i aplikacje SAFESKY.
Po uruchomieniu aplikacji telefon zaczyna wysyłać aktualną pozycję GPS , i kazdy inny użytkownik apki SAFESKY widzi nasza pozycje na mapie.
Program działa całkiem dobrze , pokazuje pozycję zbliżających się SP w pionie i w poziomie wzgledem nas
Do tego moze współpracować z nawigacjami np ze SkyDemon
Polecam bo dzięki niej mamy jakiś wgląd w sytuację ruchu lotniczego w czasie lotu, Aplikacja jest w jezyku polskim i jest łatwa w obsłudze
Pozdrawiam

safesky.jpg
safesky.jpg (83.13 KiB) Przejrzano 5327 razy
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Aplikację testuję od prawie dwóch miesięcy. Fajny pomysł i na pewno może być dobrym narzędziem ale aktualnie aplikacja nie pokazuje pełnego ruchu SP z transponderami w MODE C i S. Według mnie jest to ogromne i bardzo duże ograniczenie - o czym szeroko komentowano na forum SAFESKY - ma się to zmienić. Dla zainteresowanych link do dyskusji: https://forum.safesky.app/t/adsb-identification/283 i fragment jednego z postów:
Correct. The traffic visible in FR24 and not in SafeSky is traffic with a Mode C or S transponder but which does not broadcast in ADS-B out. I know the SafeSky’s developers are working hard on the subject.
co w wolnym tłumaczeniu...
Zgadza się. Ruch widziany w FR24 i nie widziany w SafeSky to ruch w MODE C i S transponderów, które nie wysyłają ADS-B out. Wiem, że developerze SafeSky pracują nad tym trudnym tematem.

Nie jestem przekonany, czy powyższe wyjaśnienie jest prawdziwe (brak ADSB-out, bo nasze Cessny mają ADSB-out - patrz niżej o co chodzi...) - ale to już zadanie dla DEV aplikacji. Aktualnie - bardzo uczulam - aplikacja nie pokazuje wszystkiego, co np. widać na FR24.

Jako ciekawostkę podam jak się o tym dowiedziałem... :) - otóż SAFESKY nie pokazuje żadnej z dwóch naszych CARAVANek, które latają w Chrcynnie :) Szkoda, że nie widzieliście mojej miny kiedy dolatując do TR45 - widziałem przed sobą - na szczęście w bezpiecznej odległości - dużą Cessne CARAVAN - "opozyt na tej samej wysokości" - jak zaraportował informator FIS. Według SAFESKY - nic tam nie było...

Mimo tych ograniczeń - w ramach popularyzacji aplikacji - używam SAFESKY regularnie i Wam też polecam.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
motpilot
Posty: 13
Rejestracja: pn lut 19, 2018 8:18 pm

Re: SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: motpilot »

Cześć

Aplikacja mimo ze nie pokazuje całego ruchu ma sporo zalet. Miejmy nadzieje ze zostanie to poprawione.
Z moich testów wynika że nie widać SP ze starymi transponderami , natomiast wiekszość UL i nowszego typu maszyny maja juz adsb i one są widoczne,
chociaż są momenty że po prostu znikają z mapy a za kilka chwil znowu się pojawiają. Kolega ma w motolotni transponder z adsb i
obserwuje praktycznie wszystkie jego loty.
Za to dość stabilnie i z dużą precyzją pokazuje pozycję innych osób korzystających z tej aplikacji w locie.Radar pokazuje całą sytuację w okół nas.
Ja namawiam swoich kolegów do korzystania z tej apki w locie. Są dni kiedy w powietrzu jest dosć gęsto , jeden rzut okiem w aplikację
pod warunkiem ze każdy tego używa... i mamy widoczny cały ruch lotniczy w okolicy
Zachęcam do testowania tym bardziej ze jest to darmowe i praktycznie kazdy z nas ma przy sobie telefon
Pozdrawiam
Dendzio
Posty: 1
Rejestracja: wt sie 04, 2020 7:16 pm

Re: SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: Dendzio »

Cześć

Dzięki Twojej informacji zainstalowałem sobie ten program, jednak wydaje mi się że nie jest darmowy. Lepsze funkcję żeby mieć to trzeba wykupić abonament. Czy korzystasz z abonamentu? Nie wiem czy widzą mnie inni użytkownicy bo nie znam pilotów, którzy korzystają z aplikacji😀Aplikacja zapowiada się ciekawie, jednak jeszcze nie do końca mnie przekonuje. Czasem się zawiesza i nic nie widać. Trzeba telefon zresetować. Bardzo podoba mu się historia lotu - mapa. Jednak żeby dobrze z niej korzystać trzeba zapłacić.
Pozdrawiam 😀
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Dendzio pisze: pt wrz 10, 2021 8:21 pm [...] Lepsze funkcję żeby mieć to trzeba wykupić abonament. Czy korzystasz z abonamentu? Nie wiem czy widzą mnie inni użytkownicy bo nie znam pilotów, którzy korzystają z aplikacji😀 [...]
W opisie funkcjonalności wyraźnie jest określone co jest w wersji Free co w wersji płatnej. Ja latam na wersji darmowej. Jest tam dostępna cała - dla mnie przydatna funkcjonalność. Zgodnie z opisem wersja płatna dodatkowo oferuje: log lotu w postaci pliku KML lub GPX, loty grupowe, możliwość skonfigurowania kilku statków powietrznych, współpracę z oprogramowaniem nawigacyjnym (np. jeżeli chcecie widzieć ruch w SkyDemon) i kilka mniej znaczących funkcji. Wszystkie podstawowe funkcje: radar, mapa, ostrzeganie itd - wersja Free w całości zapewnia.

W weekend sporo latałem z włączona aplikacją SkyDemon. I mam kilka - niezbyt dobrych doświadczeń. Ruch był duży zarówno wokół lotniska jak i w wielu miejscach na trasach, którymi latałem. Właściwie caly czas radar pokazywał mi jakieś statki powietrzne. Poniżej foto z jednego ze spokojniejszych momentów. W tych bardziej "gęstych" nie miałem czasu na zdjęcia ;) . Ale do rzeczy - moje spostrzeżenia w punktach:
  • Aplikacja ma znaczące opóźnienia i przeskoki. W wielu momentach samolot na radarze nagle zmieniał swoje położenie i kierunek lotu. Zmiana była znacząca, bo np. z lotu w kierunku północnym - samolot nagle przechodził do lotu na południe i jednocześnie zmieniał swoje położenie z na zachód od mojej pozycji na pozycję na wschód ode mnie.
  • Bardzo często statki powietrzne pojawiają się i znikają. Zapewne to nie wina samej aplikacji ale widoczności statków powietrznych na niewielkich wysokościach. Trzeba zawsze o tym pamiętać, że zasięgi np. ADS-B OUT na niskich wysokościach są mocno problematyczne.
  • Do funkcji alarmu należy podchodzić z dużą uwagą. Ma to zapewne związek z opóźnieniami, o których już pisałem. Konkretna sytuacja: - leciałem w kierunku prawie dokładnie północnym - (około 020). SafeSky pokazywał mi, że jeden z samolotów leci z zachodu kolizyjnie do mnie - mniej więcej w kierunku 120. Prawie ta sama wysokość (różnica zaledwie 100ft). Radar pokazywał mi go pomiędzy kołem 4.2 i 8.3 km - czyli powinien być około 5-6km na północny-zachód. Po kilkunastu sekundach włączył się alarm ostrzegając, że spotkamy się <60 sekund. Radar w tym momencie pokazuje wiązkę kolizyjną i czas do "spotkania". Natychmiast zacząłem wypatrywać ruchu kolizyjnego i dostrzegłem go dosłownie po 1-2 sekundach. Byłem mocno zdziwiony - bo wspomniany samolot był... 2-3 km po mojej prawej - i z tyłu. Czyli SafeSky pokazywał na radarze jego pozycje z momentu - 1-2 minut wcześniej... Co ciekawe radar cały czas aktywował alarm - redukując czas do kolizji i odpowiednio do tego pokazywał ikonkę samoloty - który w rzeczywistości był już daleko na południowy wschód od mojej pozycji.
Krótko podsumowując - według mnie należy zakładać nawet 1 minutowe opóźnienie/niedokładność w prezentacji. Jeżeli zauważycie coś w kółku< 4.2km (lub mniejszym) to oczy dookoła głowy. Zakładajcie, że może być znacznie bliżej. Pamiętajcie, że np. Cessna może spokojnie lecieć około 200km/h czyli 4km to dla niej... 1 minuta i 12 sekund lotu. Jeżeli lecicie dodatkowo w nawet lekko przeciwnych kierunkach... to wasze prędkości się dodają i czas do spotkania... maleje.

Z dobrych informacji - popatrzcie na dół załączonego foto. Jest tam samolot oznaczony PARAB- czyli PARAchutes "BRAVO" - to jedna z naszych Caravanek, które wynoszą skoczków spadochronowych. Do niedawna nie były prezentowane na SS - jak widać już są czyli developerzy pracują...
Załączniki
radar.JPG
radar.JPG (75.16 KiB) Przejrzano 4970 razy
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
motpilot
Posty: 13
Rejestracja: pn lut 19, 2018 8:18 pm

Re: SAFESKY-przydatna aplikacja

Post autor: motpilot »

Twórcy programu pracują i ulepszaja..to widać
Dziś porównałem ruch do FR24 i ku mojemu zdziwieniu w aplikacji była widoczna szkolna cessna a na FR24 nie było jej widac.Tak że poprawki jakies sa :D
Testuję to z kolegami na kilu motolotniach i szczerze mówiąc nie spotkałem się z żdnymi opóznieniami. Mam na myśli wskazania innych użytkowników SafeSky. Wskazania ruchu oparte na transponderach moga być opóznione ale tego akurat nie mam za bardzo jak sprawdzić w dużym natężeniu ruchu.
Co prawda miałem kilka ostrzeżeń o ruchu samolotów z transponderem i jak na razie nie mam zastrzeżeń, ostrzeżenia w apce i to co widziałem w czasie lotu pokrywało się .
Pewne jest ze nie mozna na tej aplikacji całkowicie polegać.Telefon zawsze może się zawieśić, nie zawsze jest dostęp do internetu itd..
Obserwacja wzrokowa w locie jest najwazniejsza..ale zawsze to jakiś obraz tego co się dzieje w koło po przez SafeSky
ODPOWIEDZ