Memoriał Alka Dernbacha

Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Szanowni, pandemia w ubiegłym roku uniemożliwiła nam uczczenie Alka. Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się już upamiętnić Alka na terenie lotniska w Chrcynnie ale o tym będziemy Was informować nieco później.

Wszyscy, którzy znali Alka pamiętają, że był bardzo aktywnym człowiekiem, który chętnie brał udział w zawodach czy zlotach. Fajnie byłoby również w taki sposób wspomnieć naszego kolegę pilota. Chciałbym tu otworzyć dyskusję na temat tego - jak konkretnie moglibyśmy to zrobić. Sam mam pewien pomysł ale gorąco zachęcam do przedstawiania swoich propozycji. Do rzeczy.

Oczywistym pomysłem wydają się zawody motolotniowe. Jednak po dłuższym namyśle sądzę, że będzie trudno zorganizować cykliczne zawody z odpowiednią liczbą załóg. Wprawdzie pilotów mamy sporo ale - co zrozumiałe - nie każdy odnajduje się w rywalizacji sportowej. Z tych powodów pomyślałem, że fajnym wydarzeniem byłby rajd. Taki z co najmniej jednym, może dwoma noclegami. Tak, żeby wieczorem, przy ognisku móc powspominać Alka, przypomnieć historie, w których pozostaje w naszej pamięci. Wspólnie pośmiać się i powspominać jego żarty, których zdawało się znał niewyobrażalną liczbę.

Chciałbym, żeby ten rajd był jak to tylko możliwe szeroko dostępny. Żadne wyczynowe latanie, duże odległości, trudne warunki itd. Przyjemne, wspólne latanie gdzie będziemy mieli możliwość oderwać się od ziemi ale i spokojnie porozmawiać. Fajnie byłoby, żeby mogli w nim uczestniczyć nie tylko doświadczeni piloci - ale również Ci, którzy niedawno zaczęli swoją przygodę z lataniem. Nie stawiałbym też żadnych ograniczeń co do typów statków powietrznych - wszak Alek latał prawie na wszystkim... Motolotnie, samoloty, wiatrakowce, motoparalotnie... itd. Może taki rajd uda się organizować co roku - odwiedzając różne lotniska - te małe i te większe.

Według mnie - biorąc pod uwagę te założenia - taki rajd powinien:
  • trwać 2-3 dni (czyli jeden lub dwa noclegi),
  • długość pokonywanej trasy powietrzem to 100 - maksymalnie 150km - dziennie,
  • nocleg(i) raczej pod namiotem lub w hangarach, domkach pilota itd. - bez szczególnych przygotowań,
  • termin - np. druga połowa sierpnia z racji łagodniejszych warunków termicznych i ogólnie dobrej pogody,
  • przynajmniej w pierwszej edycji rajd powinien zawitać (rozpocząć się/zakończyć???) w Chrcynnie.
  • pełna dowolność uczestnictwa, momentu dołączenia do rajdu, sposobu dotarcia itd.
To luźny pomysł. Prośba o Wasze wszelkie opinie, pomysły czy uwag i oczywiście informacje od tych osób, które widzą się na takim rajdzie. Potraktujcie ten wpis jako otwarcie dyskusji.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
AdamC
Posty: 6
Rejestracja: pn maja 31, 2021 6:14 am

Re: Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: AdamC »

Zacząłem latać po odejściu Alka ale z tego, co czytałem na jego temat wydaje mi się, że Ryszarda propozycja jest super! Sam zresztą szukam takich zlotów więc nic dodać, nic ująć - pomysł świetny, popieram i na pewno bym wziął udział :)

Adam

SP-MBAD
Jazz 2000, Stratus P-17, 912 ULS
Piotr Płachta
Posty: 13
Rejestracja: śr mar 20, 2019 8:49 pm

Re: Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: Piotr Płachta »

Ja jestem ZA
SP-MRCN
Konrad Ziębakowski
Posty: 40
Rejestracja: śr sie 02, 2017 12:54 pm
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: Konrad Ziębakowski »

Hej Rysiu,
Fajnie, że podnosisz taką inicjatywę, to będziemy mogli ją spiąć z moją o której już rozmawialiśmy ;)

Co do samej propozycji, to jak wiesz każdy lubi dodawać swoje dwa grosze, więc i ja to zrobię :D
Faktycznie pomysł Zawodów może być ciężki, bo sami wiemy jak jest, a jeżeli już to na prawdę musi być to najprostsze co może być - np. lądowanie na celność (zwykły deck). Pomysł Rajdu jest spoko, ale widzę trzy ale:
1. Nie każdy będzie chciał się tułać w namiotach, wozić to ze sobą itd.
2. Pogoda
3. Już są rajdy w Polsce i cieszą się różną popularnością (w zależności od trasy)
Za to zaproponowałbym coś podobnego - po prostu Zlot. Kiedyś były organizowane Zloty w Stalowej Woli. Były tam dzikie tłumy, sam nawet kilka razy byłem. Fajna piknikowa atmosfera. Jak ktoś chciał to gdzieś się wybrali na trasę, a jak nie to grill też był przewidziany. Dlatego może taka forma? Ma ona kilka zasadniczych zalet:
1. Każdy sam sobie organizuje nocleg - jak chce to namiot na polu, w Chrcynnie są też noclegi na miejscu, więc w razie czego też będzie. A jak ktoś chce hotel - to niech sobie ogarnia.
2. Ci co nie będą chcieli przylecieć, ale będą chcieli się spotkać to zawsze mogą przyjechać samochodem.
3. Zawsze można gdzieś polecieć (od rana do wieczora). Takie trasy są fajne, bo cały majdan zostawiamy w Chrcynnie i lecimy "na lekko". Lub zrobić mini Zawody, lub nawet obie rzeczy!
4. Można łączyć siły i organizować dolot, ja sam mogę poprowadzić grupę z Radomia przez Warszawę do Chrcynna. Wydaje mi się, że dla części taki przelot to i też będzie "coś".
5. W przyszłości zawsze będzie można rozszerzyć formę i zrobić w formie Rajdu (do ustalenia na I Memoriale)

W skrócie - polecam zorganizować Memoriał jako Zlot, ale jak będą to Zawody, Rajd czy cokolwiek innego to i tak przylecę i będę aktywnie brał udział!
Janusz
Posty: 69
Rejestracja: ndz sie 06, 2017 8:55 pm

Re: Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: Janusz »

Super pomysł !
Według mnie obecnie najbardziej brakuje nam imprezy o formule zbliżonej do zlotów w Oleśnicy i Stalowej Woli.
Były tam : prezentacje sprzętu fabrycznego i własnych konstrukcji , ogólnokrajowy zlot i loty na miejscu , wieczorne piwko i długie polaków rozmowy.
I tego nam trzeba!

Janusz
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Memoriał Alka Dernbacha

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Konrad Ziębakowski pisze: wt cze 01, 2021 11:01 am W skrócie - polecam zorganizować Memoriał jako Zlot, ale jak będą to Zawody, Rajd czy cokolwiek innego to i tak przylecę i będę aktywnie brał udział!
Konrad - dzięki za wpis. Nie ukrywam, że również bardzo mocno rozważałem formułę zlotu ale z tyłu głowy mam pewne trudności techniczne i organizacyjne. Nie mniej - wypunktowałeś prawie wszystko to o czym myślałem - z tego powodu - przynajmniej teraz pójdziemy w tym kierunku. Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, żeby formułę Memoriału zmieniać w kolejnych latach.

Krótko mówiąc już od najbliższych dni ruszę z planowaniem i niezbędnymi uzgodnieniami. Nie będzie to łatwe - bo w Chrcynnie - mamy w tym roku ogromną aktywność, która za dwa tygodnie... zwiększy się dwukrotnie. Operowanie tu wymaga trochę wprawy, uzgodnień i doświadczeń ale postaram się wypracować w Aeroklubie jakąś formę, żeby obsłużyć dodatkowe maszyny, które mam nadzieję tłumnie się pojawią.

Bardzo bym chciał, żeby zlot był powiązany co najmniej z jednym przelotem uczestników - nic dalekiego ale możemy odwiedzić okoliczne miejscowości, Zalew Zegrzyński, Narew itd. - ale przede wszystkim - będziemy mogli odwiedzić z powietrza dom Alka, który jest oddalony o kilka minut lotu od Chrcynna.

Jeżeli macie jakies pomysły/uwagi - smiało. Postaram się w krótce przekazać garść szczegółów - jak tylko uda mi się cos więcej uzgodnić.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ