Układ chłodzenia w 582-ce

Zdzisław
Posty: 71
Rejestracja: wt lip 25, 2017 9:14 am

Układ chłodzenia w 582-ce

Post autor: Zdzisław »

Czy można zastosować takie rozwiązanie w układzie chłodzenia jak poniżej na rysunku, czyli, zbiorniczek wyrównawczy jest poniżej korka wlewu do chłodnicy, przy niektórych 582-ach widziałem taki układ, ale zastanawia mnie, czy płyn wraca w razie braków w chłodnicy z powrotem do niej. Proszę o opinie. Pozdrawiam.
Załączniki
11111.jpg
11111.jpg (19.41 KiB) Przejrzano 4506 razy
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Układ chłodzenia w 582-ce

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Zdzisław - taki model jest stosowany w 912. Jeżeli instalacja będzie szczelna (nie mam na myśli zbiorniczka - tam musi być otwór w korku) - po ochłodzeniu cieczy - powstanie podciśnienie - i jeżeli wężyk w zbiorniczku (jego ujście) będzie pod poziomem cieczy - powinien zassać ciecz. Po rozgrzaniu - ciecz się rozszerzy - i będzie wędrować w drugą stronę.

W moim 912 widzę to zjawisko przy każdym użyciu. Przyjeżdżam do hangaru - poziom w zbiorniczku jest stosunkowo niski. Po lotach - wyraźnie wyższy. Po ostygnięciu... ponownie niski (układ chłodzący zasysa...) i tak w kółko. Ważne, żeby korek działał prawidłowo (czyli otwierał się przy określonym ciśnieniu).
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Zdzisław
Posty: 71
Rejestracja: wt lip 25, 2017 9:14 am

Re: Układ chłodzenia w 582-ce

Post autor: Zdzisław »

U mnie korek w chodniczkach działa, prawidłowo otwiera się, ponieważ jak naleję pełny stan, widać w okolicach wężyka odprowadzającego zachlapane miejsca, to samo na śmigle, oczywiście po jakiś czasie wyciek się uspokaja, muszę bez przerwy monitorować stan płynu, dlatego chcę założyć poniżej korka zbiorniczek wyrównawczy od Rotaxa 912, znajomy przysłał mi zdjęcie, ma zamontowany taki pojemnik w 582 na wysokości reduktora, mówił że działa. Muszę spróbować.
Piotr Płachta
Posty: 13
Rejestracja: śr mar 20, 2019 8:49 pm

Re: Układ chłodzenia w 582-ce

Post autor: Piotr Płachta »

Ja w mojej 582 zamontowałem sobie zbiorniczek poniżej korka i działa tak jak Rysiu mówi. Nie szalałem by kupić od rotaxa ale mam taki za 11 zł i 2 sezony się sprawdza
SP-MRCN
ODPOWIEDZ