Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Propozycje, posty, zapytania, uwagi itd. na temat działania programu do automatycznej aktualizacji stref lotniczych i map w programach LK8000, XCSoar, XCTrack, PPGpS.
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Moi drodzy, mimo moich nacisków na team LK8000 nie udało mi się uzyskać funkcjonalności pozwalającej na łatwe aktualizowanie plików stref w LK na Androidzie. Dlatego też postanowiłem rozwiązać problem we własnym zakresie.

Napisałem niewielki program na Androida, który pozwala jednym kliknięciem pobrać najnowsze wersje stref w dwóch wariantach: wszystkie strefy i strefy aktualne w dniu dzisiejszym. Zamierzam program rozwijać i dodać opcje automatycznego ładowania map i terenu do LK. Dzięki temu naprawdę łatwo można cały czas mieć w swoim LK aktualne strefy.

W najbliższym czasie przygotuję szczegółową instrukcję - ale już teraz podaję wersję skróconą, która umożliwi Wam skorzystanie z programu.

Instalacja
  • Pobierz program AktualizatorLK korzystając z linku: http://lotnik.org/pliki/AktualizatorLK-20170913.apk.
  • Po pobraniu plik znajdzie się w katalogu Pobrane ale będzie też widoczny w powiadomieniach (górna belka Androida) w postaci notyfikacji. Wystarczy rozwinąć powiadomienia (przesunięcie górnej belki palcem w dół) i kliknąć na powyższym, pobranym wcześniej pliku.
  • System zapyta czy instalować. Oczywiście potwierdzamy. Jeżeli Wasz tablet/telefon ma zablokowane instalowanie aplikacji z innych źródeł niż zaufane - konieczne będzie odblokowanie tej opcji (system sam wyświetli odpowiednie okno).
  • Po instalacji programu pojawi się on wśród aplikacji (nie na pulpicie) w postaci niebieskiej ikony z chmurką.
Korzystanie z programu
  • Nie uruchamiaj programu jeżeli LK8000 aktualnie na tablecie/telefonie jest uruchomiony.
  • Program po uruchomieniu stara się znaleźć lokalizację LK8000 i wszystkie niezbędne katalogi. Jeżeli wszystko jest ok w oknie widocznym po uruchomieniu pojawi się w górnej części niebieski napis: Znaleziono instalację LK8000. Jeżeli coś jest nie tak - pojawi się czerwony napis: Nie znaleziono instalacji LK8000.
  • Jeżeli wszystko jest OK to wystarczy kliknąć na klawiszy POBIERZ DANE. Program połączy się z serwerem lotnik.org i pobierze strefy bieżące i wszystkie dla Polski (w zależności od wybranych opcji). Pobrane pliki zostaną zapisane w katalogu stref programu LK pod dwoma nazwami:
    - Poland_Airspaces - to plik z wszystkimi strefami w Polsce,
    - Poland_Airspaces_TODAY - to plik ze strefami aktywnymi w dniu bieżącym.
  • Teraz zamknij aktualizator i uruchom LK. W konfiguracji (Konfig->1/3->Ustaw. LK8000->Ustaw.System) wybierz pole Strefy 1. Otworzy się lista plików, na której powinny być pobrane pliki. Wybierz ten, którego chcesz używać. Czynność wyboru pliku w konfiguracji wystarczy zrobić tylko jeden raz. Późniejsze aktualizowanie programem AktualizatorLK automatycznie podmieni te pliki.

Jeżeli macie pytania, uwagi, propozycje itd. - zapraszam do komentowania.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
Krystian
Posty: 8
Rejestracja: czw lip 20, 2017 9:20 am

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Krystian »

Świetna robota, jak zawsze :)
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Drobna aktualizacja i nowa wersja. W nowej wersji:
  • Dodano funkcję sprawdzania dostępnych wersji pliku przy starcie programu.
  • Dodano możliwość aktualizowania plików zawierających lotniska "Nasze Trawniki" oraz punkty wlotowe VFR.
Link do kolejnej wersji:
http://lotnik.org/pliki/AktualizatorLK-20170918.apk
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Kolejna aktualizacja. W tej wersji pobierane i aktualizowane są "Nasze Trawniki" z polskimi znakami w nazwach. Uwaga! Zmieniła się nazwa pliku pobranego na Nasze_Trawniki_PunktyVFR_PL.CUP. Jeżeli wcześniej był ustawiony w konfiguracji plik o nazwie Nasze_Trawniki_PunktyVFR.CUP - konieczna jest ponowna konfiguracja.

Nowy aktualizator: http://lotnik.org/pliki/AktualizatorLK-20170921.apk

Więcej o nowej wersji pliku: http://www.forum.lotnik.org/viewtopic.php?f=46&t=126
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

Kolejna wersja programu do aktualizacji stref w LK8000. Podstawowe zmiany w tej wersji (oznaczone jako v0.05):
  • Przeniesiono klawisz POBIERANIA na górę okna - dla zachowania łatwej dostępności klawisza przy orientacji poziomej.
  • Dodano możliwość przewijania głównego okna programu dla zachowania poprawnej obsługi różnych rozdzielczości wyświetlacza.
  • Dodano kontrolę poprawnej instalacji LK8000 przy uruchamianiu Aktualizatora. Brak instalacji jest dodatkowo sygnalizowany komunikatem.

Link do pobrania najnowszej wersji: http://lotnik.org/pliki/AktualizatorLK-20180111.apk
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
lataviec
Posty: 2
Rejestracja: śr sty 17, 2018 7:36 pm

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: lataviec »

Czesc Ryszard.
Programik, ktory napisales jest super. Mam tylko pytanie, dlaczego nie mozna sciagnac najnowszej wersji? Ostatnia jaka da sie pobrac jest z 18 wrzesnia 2017. Podczas próby pobierania nowszych wersji apki mam komunikat "404 - Not Found"
pozdrawiam
Lataviec
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

lataviec pisze: śr sty 17, 2018 7:41 pm Podczas próby pobierania nowszych wersji apki mam komunikat "404 - Not Found"
Słusznie - przepraszam za błąd - w adresie do pliku zrobiłem literówkę. W poście powyżej już poprawiłem link. Dla ułatwienia jeszcze raz: http://lotnik.org/pliki/AktualizatorLK-20180111.apk
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
JoJo
Posty: 2
Rejestracja: śr lut 28, 2018 5:00 pm

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: JoJo »

Czołem wszystkim.
Jak można zmienić miejsce zapisu pobranych plików? Mi zapisuje bezpośrednio w katalogu LK8000 a powinno w _Airspaces. Kilka razy usuwałem aktualizator i instalowałem na nowo, jednak zawsze zapisuje pobrane pliki stref w katalogu głównym LK.
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

JoJo pisze: śr lut 28, 2018 5:09 pm Jak można zmienić miejsce zapisu pobranych plików? Mi zapisuje bezpośrednio w katalogu LK8000 a powinno w _Airspaces. Kilka razy usuwałem aktualizator i instalowałem na nowo, jednak zawsze zapisuje pobrane pliki stref w katalogu głównym LK.
Jaka to wersja programu? Czy jest coś poza LK zainstalowane (XCSoar, XCTRack)?
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
Awatar użytkownika
Ryszard Lewandowski
Site Admin
Posty: 533
Rejestracja: czw lip 20, 2017 7:27 am
Lokalizacja: Warszawa, EPNC
Kontakt:

Re: Automatyczne aktualizowanie stref w LK8000.

Post autor: Ryszard Lewandowski »

JoJo pisze: śr lut 28, 2018 5:09 pm Jak można zmienić miejsce zapisu pobranych plików?
Ok, chyba udało mi się zasymulować taki efekt. Udostępniłem wersję 0.10. Prośba o informacje czy pomogło.
Ryszard Lewandowski
Pilot motolotniowy, samolotów ultralekkich.
Mechanik Poświadczenia Obsługi Statków Powietrznych - TM(PHG), TM(A).

SP-MIAU
Jazz, R912, Stratus-P17
ODPOWIEDZ